Wednesday, 26 August 2015

Peaches

As a kid I recall big boxes of fruit that would arrive from our relatives in British Columbia.  Mom and Grandma would get busy canning and the rewards would be fruit to enjoy all winter long. My favorite was the peaches.

 I still prefer canned peaches on my pancakes.   I got busy myself today and did up 16 jars. The cost works out to just less than $3.00/quart. 

3 comments:

  1. Good job. My husband says his mother bottled 365 bottles of peaches one year, one for each day!

    ReplyDelete
  2. Mmmmm, peaches! Nice job Bernice.

    ReplyDelete

Thank you for your comments, it will be published after verification.